Probiotika a prebiotika

Probiotika, prebiotika (a pokud se vyskytují v jednom produktu současně tak synbiotika) příznivě ovlivňují rovnováhu střevní mikroflóry. Tlusté střevo je metabolicky nejúčinnějším orgánem právě v důsledku výkonnosti jeho mikroflóry.

Probiotika jsou živé doplňky stravy, které zejména zvyšují imunitní schopnosti organismu a napravují škody způsobené hloupým mnohonásobným nadužíváním antibiotik. Jsou vybírána především mezi druhy mléčných bakterií Lactobacillus a Bifidobacterium. Jejich příznivé působení je velmi rozsáhlé (podrobně), ale je třeba dbát na jejich dostatečnou koncentraci v potravinách. Za účinný obsah se považuje alespoň milion životaschopných jedinců v gramu potraviny. Musí být často (nejlépe denně) doplňovány, protože nejsou schopné dlouhodobě kolonizovat tlusté střevo.

Prebiotika vytvářejí co nejlepší podmínky v tlustém střevu pro přežití probiotik. Nejvýznamnějším představitelem jsou nestravitelné oligosacharidy jako inulin, který je hojně obsažen v kořenech čekanky a v česneku, póru, cibuli. Méně pak v ovoci a obilovinách. V praxi je ideální, když obě zdraví prospěšné složky jsou společně v jedné potravině – tak vznikají synbiotika. Příkladem může být jogurt nebo jogurtové mléko obohacené oligosacharidy nebo jinou vlákninou.

DOPORUČENÍ : Probiotické potraviny jako obohacené jogurty by měli být součástí každodenního jídelníčku. Ideální je například obohatit bílý jogurt s dostatečným obsahem bifidogenních bakterií rozemletým lněným semínkem. V případě vzácné alergie na mléčnou bílkovinu lze užít probiotické doplňky. Velmi dobře také uvažte každé užití antibiotik (udělejte si vždy vlastní domácí CRP test) – bylo prokázáno, že více než ve dvou třetinách případů jsou předepisovány zbytečně !