Hubnutí

Hubnutí je jedním z nejfrekventovanějších témat současnosti. Bohužel téměř výhradně bývá spojováno s nejrůznějšími dietami. Ty ale nefungují buď hned od začátku nebo jen omezenou dobu a téměř vždy vyvolají tzv. jo-jo efekt, kdy následné přibrání na váze většinou ještě předčí namáhavě dosažený úbytek. Z těchto důvodů nelze doporučit ani tzv. odborně sestavené redukční diety. Váhový úbytek je zde sice dosažen bez ohrožení zdravotního stavu (většinou), ale po ukončení diety nastanou obdobné problémy. Tento zdánlivě pouze nepříjemný proces je ale velmi nebezpečný a přímo poškozuje zdraví. Příčinou je snížení podílu svalové hmoty k tukovým tkáním v organismu. Při hubnutí dochází totiž mimo odbourávání tuků i k částečnému úbytku svalové hmoty – z tohoto důvodu je hubnutí bez odpovídající pohybové aktivity hazard se zdravím. Následné nabrání váhy opět bez odpovídající pohybové aktivity se ale omezí pouze na nárůst tukových tkání. To ale znamená, že i v případě nabrání stejného počtu kilogramů jako bylo předtím dietou ztraceno, je konečný stav podstatně horší než výchozí – došlo ke zvýšení podílu tukových tkání v těle a skutečná nadváha je tedy podstatně vyšší. Z doplňků stravy může tento škodlivý proces alespoň částečně korigovat zvýšený příjem CLA (konjugovaná kyselina linolová).

Různými prostředky na hubnutí typu tablet (včetně těch na předpis), výtažků, koktejlů, náplastí atd. se zde vůbec nebudeme zabývat – kromě většinou značného finančního zatížení a větších či menších zdravotních rizik a vedlejších účinků nepřinášejí vůbec nic.

Jedinou rozumnou možností je trvalá změna Vašich stravovacích a pohybových zvyklostí. V případě obézních dětí ani jiná cesta není možná. Hned na tomto místě je třeba říci, že i zdánlivě malé změny k lepšímu přinesou při důsledném a trvalém dodržování překvapivě dobré výsledky. Důslednost je v tomto případě rozhodující, protože stále častěji je prokazováno, že i malá nadváha (několik kg) může být po čase smrtelně nebezpečná.