Získat vodu nejvhodnější pro každodenní pití (i pro vaření) lze filtrováním běžné pitné vody z kohoutku. Bez další filtrace její chuť nebývá valná, ale to je ten nejmenší problém. Pitná voda v ČR je (navzdory nejrůznějším reklamním prohlášením vodárenských společností) na mnoha místech ohrožena celou řadou nebezpečných chemikálií a přes ujišťování, že jsou splněny všechny normy není nejmenší důvod dále zatěžovat organismus již tak postižený znečistěným životním prostředím.Nejběžnějšími a také nejvhodnějšími jsou vodní filtry s uhlíkovými filtračními vložkami. Jeho obecnou nevýhodou je riziko mikrobiologické kontaminace filtrované vody po odstranění chlóru (vnitřek filtru představuje ideální prostředí pro množení nežádoucích mikroorganismů). Jako ochrana se většinou používá malé množství stříbra, které brání množení mikroorganismů. Ideální mikrobiologickou ochranu ale zajišťují pouze ultrafialové (UV) lampy. UV lampy jsou považovány za velmi účinnou metodu dezinfekce s okamžitým účinkem, bez použití toxických a drahých chemikálií a jsou mimořádně spolehlivé.

Zabudované filtry s uhlíkovými filtry a ultrafialovou lampou – představují ideální způsob filtrace vody pro pití a vaření v domácnosti. Jsou velikosti velké termosky, ideálně vybavené elektronickou kontrolou stavu a výměny vložky uhlíkového filtru o mimořádné účinnosti. Poskytují vodu vynikající kvality – chuťově, chemicky i mikrobiologicky. Armatury pro připojení i odběr vody bývají součástí filtru. Cena se pohybuje od 20 do 30 tisíc korun, cena filtrované vody vychází na cca 1 Kč za litr. Výborná úroveň mechanického zpracování a kvalita použitých materiálů zajistí plnou funkčnost na prakticky neomezenou dobu (většinou s jednoročním intervalem výměny vložky).

Ještě vyšší cenu obvykle mívají vodní filtry na principu reverzní osmózy. Ty však mění přirozené minerální složení vody (odstraňují z vody vše a tím i veškeré minerály – poskytují vlastně jakoby destilovanou vodu), což není pro konzumaci vhodné.

DOPORUČENÍ : Pokud Vám to Vaše finanční možnosti dovolí, vybírejte do domácnosti vodní filtry s kvalitní uhlíkovou vložkou, UV lampou a elektronickou kontrolou.