Pohyb

Dávná pravda “ pohyb je život “ platí v naší moderní – pohybově velmi omezené době víc než kdykoli v minulosti. Epidemie zvaná nedostatek pohybu devastuje zdraví populace a jen málo se upozorňuje na spojitost nedostatku pohybu prakticky se všemi závažnými zdravotními problémy současnosti, včetně další epidemie – obezity.

Podobně jako ve výživě jsme v současné době „velkého přehodnocování“ desetiletí zažitých pravd. Ukazuje se totiž, že zejména déle trvající (více než 30 minut) cvičení s vysokou intenzitou (s tepovou frekvencí nad 75% maxima) jsou kontraproduktivní. To platí jak pro různá kardio-cvičení, tak např. pro dlouhé a náročné kruhové tréninky v posilovnách. Zatěžují a unavují organismus způsobem, na který není geneticky uzpůsoben. Výsledkem je mimo jiné neustálý hlad po sacharidech a tím zamezení jakémukoli odbourávání tuků díky vysoké hladině inzulínu v krvi. Neboli je to přesný opak toho, co nám má vlastně pohyb přinášet – osvěžit nás a co nejvíce využívat tuky jako palivo na úkor cukrů (sacharidů).

Náprava je ale naštěstí velmi jednoduchá a příjemná – co nejvíce málo intenzivního pohybu (pod 75% maxima tepové frekvence) s občasnými krátkými dávkami velmi intenzivního pohybu (až do 100% maxima).

S klidem zapomeňte na všechny ohromující stroje ve skvěle vybavených posilovnách, propracované tréninkové plány včetně výživy, nejrůznější GPS přijímače, měřiče kalorií, ale hlavně na úmornou dřinu při třičtvrtěhodinových (i delších) pravidelných lekcích aerobiku, spinningu. H.E.A.T.u, … Místo toho choďte co nejvíce pěšky, po schodech, hrajte míčové hry pokud máte příležitost, zvedejte a přenášejte věci, …

Na dalších stránkách si pak popíšeme zdravý pohyb podrobněji a konkrétněji. Budete překvapeni, jak snadno a v pohodě se tímto způsobem dostanete do skvělé kondice a spolu se správným stravováním postupně automaticky dosáhnete i skvělé postavy.