Hubnutí a výživa

Výživovým doporučením, redukčním dietám a receptům jsou věnovány většinou skoro celé obsahy publikací o hubnutí. Výsledky těchto rad jsou ale skoro vždy stejné – část lidí podle těchto pokynů skutečně zhubne, ale skoro všichni po skončení redukčního režimu zase zpátky váhu naberou a většinou ještě překročí (jo-jo) efekt. Redukční dieta se dá totiž dodržovat týdny nebo měsíce, ale ideální váhu je třeba si udržet celý život.

Jediným skutečně fungujícím (a zdravým) řešením je celková trvalá změna stravovacích a pohybových zvyklostí, což je hlavním cílem těchto webových stránek. Proto zde nebudeme nesmyslně popisovat vhodné a nevhodné potraviny “pro hubnutí“ nebo předpisy nejrůznějších redukčních diet, protože tento přístup nefunguje. Ale protože obezita je velice vážným a častým problémem, jsou nejrůznější doporučení pro zhubnutí, desítky zaručených diet a ještě více preparátů prakticky každodenními tématy medií. Výsledkem je nejen finanční ztráta, ale zejména pocit frustrace a velmi nebezpečný jo-jo efekt u velké části obyvatelstva. Dobrým pomocníkem při hubnutí může ale být zvýšený příjem CLA (konjugované kyseliny linolové). Ve stravě je ve významnějším množství obsažena v plnotučných mléčných výrobcích a hovězím mase – oboje musí být ale v kvalitě BIO, neboli krávy musí být krmeny pouze trávou !  Omezí se tak velmi nezdravý efekt ztráty svalové hmoty při hubnutí a celkově bude hubnutí snazší a přirozenější.

Mimořádně často se v poslední době objevují výplody typu : „ovoce/zelenina 5x denně, ale zeleniny více a nelze ji v žádném případě nahradit ovocem hlavně z důvodu vyšší energetické hodnoty“. Tento nesmysl je urputně opisován jedním médiem od druhého. Můžete si být jisti, že pokud nahradíte např. rajské jablíčko (zelenina) normálním jablkem (ovoce), tak se přes jeho údajnou „vysokou energetickou hodnotu“ nestane vůbec nic.

DOPORUČENÍ : Jedinou rozumnou možností pro zdravé hubnutí je změna stravovacích a pohybových návyků. Postupujte proto co nejvíce v souladu s doporučeními ve všech kapitolách těchto webových stránek a v případě nadváhy pouze zmenšujte velikosti porcí – nezmenšujte ale při nich porce ovoce/zeleniny. Dbejte více na nízký glykemický index potravin a na obsah bílkovin ve všech jídlech. Více než jindy dbejte na dostatečný příjem vlákniny a pitný režim.  Určete si dle výše uvedeného svoji ideální váhu a odpovídající denní energetický příjem. Denně se ráno nalačno zvažte a váhu si poznamenejte. Vhodná tempa hubnutí jsou kolem 2 kg měsíčně. Pokud jste si jisti, že porce (celková denní energetická hodnota potravin) jsou stále stejné a hubnutí se po čase zastaví, popostrčte organismus podstatným energetickým výdajem dle svých fyzických schopností (např. delší túrou ve svižném tempu). Nepoužívejte v tomto případě často doporučované denní nebo i delší hladovky. Vašim konečným cílem by mělo být pozvolné dosažení ideální váhy přechodem na takový způsob života, který Vám ji umožní udržet. Nezapomeňte, že bez přiměřeného pohybu je zdravé hubnutí (ale i zdravý život) nemožný.