Vitamíny

Vitamíny jsou látky pro život absolutně nezbytné. I když jich kvantitativně potřebujeme denně pouze max. stovky miligramů, způsobuje i jejich malý nedostatek závažné zdravotní problémy. Dnes se již nesetkáváme s fatálním nedostatkem nějakého vitamínu – avitaminozou – typu např. kurdějí.

U mnoha vitamínů je však jejich denní příjem potravou nedostatečný – hypovitaminoza – a pokud není tento deficit značný, jsou příznaky nejednoznačné a velmi těžko specifikovatelné. Jimi vyvolané obtíže jsou více či méně obtěžující (únavnost, bolesti hlavy, špatná pleť, nehty, vlasy, výkyvy nálady, nemocnost-narušená imunitní obrana), jejich dlouhodobé důsledky ale mohou být katastrofální (od těžkých poškození pohybového aparátu, přes kardiovaskulární komplikace až po různé typy rakoviny).

Hned na počátku této kapitoly je třeba zodpovědět dvě zásadní otázky :

  1. Jsou synteticky vyrobené (chemicky zcela totožné) vitamíny stejně účinné jako ty přírodní ?
  2. Je nutné využívat vitaminových doplňků ?

Obě otázky spolu do značné míry souvisí. Synteticky vyrobené vitamíny nemohou mít nikdy účinnost jako přírodní, protože ty jsou při svém výskytu doprovázeny vždy desítkami až stovkami dalších látek o jejichž funkcích v organismu máme zatím jen velmi omezené představy. Tyto látky nelze při syntetické výrobě nahradit a proto takto připravené vitaminy nemusí mít v krajním případě účinnost vůbec žádnou ! Jediný rozumný způsob přípravy vitaminových doplňků je jejich šetrná koncentrace z čistě přírodních zdrojů. Tento postup je však velmi náročný a zvláště při použití vlastních, ekologicky pěstovaných surovin drahý. Skutečně kvalitní a tím účinné vitaminové přípravky proto nikdy nemohou být levné a  renomovaných výrobců je minimum.

Obecně přijímané tvrzení, že pestrá strava zajistí dostatek všech potřebných živin a tím i vitamínů je nesmyslné a ve svých důsledcích zdraví poškozující. Zlepšením (ozdravení) našeho stravování je jistě prvním a nejdůležitějším krokem k zajištění co největšího přísunu životně důležitých látek, přesto se v dnešní době bez vitaminových (a jiných) doplňků těžko obejdeme – pokud naše stravování není opravdu dokonalé.

Denní doporučené dávky vitamínů jsou poněkud zkreslující, protože udávají potřebu organismu při jeho ideálním stavu. Jakákoli nemoc, stres, užívání léků včetně antikoncepce a antibiotik, nadměrná fyzická nebo psychická zátěž mohou potřebu vitamínů podstatně zvýšit. Proto za ideální cestu považujeme max. možnou úpravu (ozdravení) stravování a užití doplňků – viz doporučení. Předávkování u vitaminů hrozí (pokud vůbec) až při mnohonásobném překračování doporučeného dávkování.

Vitaminy se dají rozdělit na dvě velké skupiny:

skupina B, C – rozpustné ve vodě – u těchto vitaminů je malé riziko předávkování, protože organismus se přebytků poměrně snadno zbavuje močí, problémem je krátká doba účinnosti (jen asi 8 hodin u vitaminu B6), proto je nutné rozvrhnout jejich příjem i během dne

A, D, E, K – rozpustné v tucích – riziko předávkování je vyšší, ale hrozí jen v opravdu vyjímečných případech hrubým nerespektováním návodů k užití nebo užitím doplňků pochybného původu. Denní (částečně i vícedenní) příjem lze bez problémů uskutečnit v jedné dávce

DOPORUČENÍ : V následující tabulce získáte informace, jak změnit své stravování pro co nejvyšší přísun vitaminů ze stravy. Pokusíme se z tabulky shrnout nejdůležitější zásady : každodenní dostatečná a druhově pestrá konzumace ovoce a zeleniny, pravidelná (téměř každodenní) konzumace vajec, 4 porce ryby týdně, častá konzumace ořechů. Téměř nezbytné je zde užití doplňků a to minimálně 1 tablety velmi kvalitního  multivitaminového přípravku denně. Za ideální považujeme doplnit ještě tabletu komplexu vitaminů B (v druhé polovině dne než multivitamin) a lecitinu s vitaminem E. Při menší konzumaci ovoce/zeleniny je velmi vhodné použití kvalitního koncentrátu.

TABULKA

Vitamin

častý větší nedostatek

Doporučené úpravy stravování

A – retinol Dostatek “živočišné“ formy (retinolu) zajistí dostatečná konzumace ryb a vajec, popř. vnitřností (jater). Dostatek “rostlinné“ formy (beta karotenu) získáte konzumací zeleniny (vč.vařené) a ovoce.
B1 – thiamin Porce vepřového, popř. kuřecího (výhradně v kvalitě BIO) masa nebo ořechů zajistí potřebný příjem.
B2 – riboflavin

ANO

Nejlepším zdrojem jsou játra a ledviny. Dobrými zdroji jsou vejce, hovězí a vepřové maso, ryby, kakao a ořechy.
B3 – niacin Důležitými zdroji jsou libová masa (kuřecí, vepřové, hovězí, krůtí), vejce a ryby.
B9 (nebo Bc) – kyselina
listová

ANO

Nejvydatnějšími zdroji jsou játra a zelená listová zelenina. (špenát, brokolice, růžičková kapusta). Dalšími pak ořechy (zvláště mandle) a ovoce.
B5 – kyselina pantotenová Nejvydatnějším zdrojem jsou vnitřnosti (játra). Důležitými zdroji jsou libová masa, luštěniny, ořechy, vejce a ryby.
B6 – pyridoxin

ANO

Nejdůležitějším zdrojem jsou ořechy, banány a ryby. Zvláště příjem vitaminu B6 je nutno rozložit během dne (účinkuje v organismu cca 8 hodin) a to je též důvodem je častého aktuálního nedostatku.
B7 (nebo H) – biotin

ANO

Celou denní potřebu je schopna zajistit střevní mikroflóra, pokud není poškozena užíváním léků (zejména antibiotik). Mezi výborné potravinové zdroje patří játra, ořechy, vejce, luštěniny a rýže natural.
B8 – cholin Podobně jako B7 je syntetizován v organismu (ve střevě), ale není ještě zcela jasné, zda v dostatečném množství. Vynikajícími potravinovými zdroji jsou kromě jater hlavně vejce, méně pak ryby.
B12
– kobalamin
Nejdůležitějšími zdroji (nejvyšší obsah je v játrech) jsou vejce, ryby, hovězí a vepřové maso.
C – kyselina askorbová

ANO

Dostatečná konzumace by měla zajistit dostatečný příjem, zvláště při vysokém podílu čerstvých plodů (z běžných
je nejvíce vitaminu C v červené paprice a kiwi). V ostatních případech je možno použít doplněk – zde však obzvláště pozor na kvalitu, účinnost  většiny z nich je takřka nebo spíše úplně nulová.
D – kalciferol

ANO

Nejdůležitějším zdrojem je ultrafialová část slunečního záření – časté slunění velkých ploch těla a bez nesmyslně vysokých ochranných faktorů je nenahraditelné. Z potravin jsou významnějším zdrojem pouze ryby (losos, sleď, tuňák, sardinky, makrela, pstruh)
E – tokoferol

ANO

Jako jediný v tucích rozpustný vitamin musí být doplňován denně.  Hlavními zdroji jsou panenské rostlinné oleje, ořechy a vejce. Doplněk, nejlépe ve formě s lecitinem bude
vzhledem k důležitosti vitamínu ve většině případů potřebný.
K – menadiol Celou denní potřebu je schopna zajistit střevní mikroflóra, pokud není poškozena užíváním léků (zejména antibiotik). Mezi výborné potravinové  zdroje patří kapusta, hlávkový salát, špenát, květák, brokolice a kiwi.