Závažné problémy současné výživy (v Česku)

Závažné problémy současné „moderní“ výživy české populace :

  1. Hrubé narušení rovnováhy tuků ve stravě (OMEGA 3 proti OMEGA 6)
  2. Nedostatečný a nepravidelný příjem ve vodě rozpustných vitaminů
  3. Vitamin E – pouze zhruba čtvrtinový příjem
  4. Nedostatek hořčíku (a vápníku)

1. HRUBÉ NARUŠENÍ ROVNOVÁHY TUKŮ VE STRAVĚ

Ačkoliv všeobecně jsou považovány za velké zlo nasycené živočišné tuky (máslo, sádlo, …), podstatně větším problémem se ukazuje být nerovnováha mezi tuky rostlinnými. Moderní, průmyslovým způsobem zpracovaná strava se spoléhá především na rostlinné tuky typu omega-6 jako např. oleje slunečnicový, sojový nebo margariny. Tyto tuky jsou pro život nezbytné, ale jsou přijímány v takových množstvích, že byl narušen poměr ke druhé skupině nezbytných tuků typu omega-3. U většiny populace byl tento ideální poměr (3až1 : 1) narušen více než dvacetinásobně !!! Následky, i když zdaleka není vše zcela objasněno, jsou velmi závažné : riziko zvýšeného výskytu zánětů, alergií, srdečních chorob, rakoviny a jiných onemocnění. Podstatně podrobnější popis této složité problematiky najdete v menu, v části Složky výživy.

DOPORUČENÍ : Drastické snížení velkého množství přijímaných omega-6 tuků, tj. margarinů, většiny rostlinných olejů a pokrmových tuků používaných při pečení a smažení. Pro studenou kuchyni používejte velmi zdravý panenský olivový olej, pro pečení a smažení je nejlepší sádlo (v BIO kvalitě) nebo kokosový tuk, který má ale výrazné aroma, které nemusí být každému příjemné. Podstatně zvyšte příjem omega-3 tuků, nejlépe konzumací mořských ryb několikrát týdně. Dalším vynikajícím zdrojem je lněné semínko, popř. lněný olej. Kvalitní doplňky s polykacími kapslemi s olejem ze studenovodních mořských ryb jsou zcela rovnocennou možností a pro většinu „normálně“ se stravujících budou nezbytné (u levných produktů hrozí zvýšený obsah těžkých kovů). Prvními změnami, kterých si pravděpodobně nejdříve všimnete, bude mladistvější vzhled, zdravější pokožka a zmírnění nebo vymizení bolestí v kloubech.

2. NEDOSTATEČNÝ A NEPRAVIDELNÝ PŘÍJEM VE VODĚ ROZPUSTNÝCH VITAMINŮ

vitaminy skupiny B – často je uváděn velmi nedostatečný příjem vitaminu BC (kyselina listová), ale problematický je i příjem ostatních vitaminů této skupiny (mimo B12, kde nedostatkem bývají ohroženi vegetariáni a zejména vegani). Hlavním důvodem je velmi malá spotřeba celozrnných výrobků, částečně  také výrobků mléčných a zejména vajec (zde hlavně pod vlivem dlouhodobého hloupého strašení vysokým obsahem cholesterolu).

vitamin C – asi nejznámější a nejvšestrannější vitamin potřebný k životu. Vitaminové přípravky s tímto vitaminem jsou nejužívanější, přesto velké procento populace trpí jeho nedostatkem. Důvodem je zde jednak nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny a velmi nízká kvalita drtivé většiny vitaminových preparátů. Nejčastější argument, že vitamin C (chemicky kyselina L-askorbová) vyrobený synteticky je přeci stejný jako přírodní je úplně nesmyslný, protože v ovoci a zelenině (a v těch nejlepších vitaminových preparátech) je doprovázen desítkami dalších látek. U většiny z nich zatím vůbec není známo jak působí.

Společným problémem vitaminů rozpustných ve vodě je krátká doba jejich účinku (např. u vitaminu B6 se uvádí 8 hodin), nemohou být hromaděny v těle do zásoby jako většina vitaminů rozpustných v tucích (opět s výjimkou B12).

DOPORUČENÍ : Dostatečný přísun vitaminů skupiny B lze zajistit zejména konzumací kvalitních čerstvých vajec, vitaminu C zeleniny/ovoce. Pomůže i náhrada výrobků z bílé mouky celozrnnými (což Vám pomůže i při dalším výživovém problému, kterým je nedostatečný příjem vlákniny). Pokud však toto z jakýchkoli důvodů nemůžete nebo nechcete dodržovat – jako ostatně velká většina lidí – je nutno sáhnout ke kvalitním doplňkům. 

3. VITAMIN E – BĚŽNĚ POUZE ASI ČTVRTINOVÝ PŘÍJEM

Vitamin E je rozpustný v tucích a je jedním z klíčových antioxidantů. Na vitamin rozpustný v tucích je v těle ukládán po krátkou dobu a až tři čtvrtiny příjmu jsou vyloučeny stolicí. Jeho obvyklý velmi nedostatečný příjem představuje riziko nemocí srdce a cév, celkové oslabení imunitního systému a snížené ochrany proti škodlivinám z životního prostředí. U žen se může jeho nedostatek projevit zvýšenými bolestmi před a v průběhu menstruace.

DOPORUČENÍ : Významně zvýšit příjem z potravy lze konzumací vajec, celozrnných výrobků, papriky, brokolice, kvalitních-za studena lisovaných olejů, sóji a lněného semínka. Pro dosažení dostatečného denního příjmu (zejména pro ochranu proti srdečně cévním chorobám) jsou velmi vhodné kvalitní doplňky vitaminu E s lecitinem. Lecitin zlepšuje duševní výkonnost (paměť, soustředění), pomáhá zvládat následky stresu a udržovat normální obsah krevních tuků.

4. NEDOSTATEK  HOŘČÍKU (A VÁPNÍKU)

Závažným výživovým problémem v oblasti minerálů je nedostatek  hořčíku (Mg) a částečně i vápníku (Ca) proti nadbytku fosforu (P) a sodíku (Na). Důvodem je nejčastěji nedostatek ořechů, luštěnin a kakaa (v kvalitních čokoládách) ve stravě. Nadbytek fosforu z uzenin, kolových nápojů a tavených sýrů situaci ještě zhoršuje – narušením poměru vápník : fosfor dochází k nadměrnému úniku vápníku z těla. Vápník je nezbytně nutný pro stavbu kostí (osteoporóza), zubů, přenos nervových impulsů, srážlivost krve, atd.  Nedostatek hořčíku je ještě závažnější (a mnohem častější) komplikací – únava, celkový neklid a výkyvy nálad včetně bolestí hlavy a nespavosti.

DOPORUČENÍ : Paušálně doporučované zvýšení spotřeby mléčných výrobků nic neřeší, protože obecně obsahují málo hořčíku. Jedinou možností v rámci stravování je dostatečná konzumace ořechů (mandlí), luštěnin, kakaa (v kvalitních čokoládách). Je nezbytné podstatně omezit solení, uzeniny, kolové nápoje a tavené sýry (tavící soli  obsahují velké množství fosforu). Velmi vhodné je užívání doplňku hořčíku, pokud stravování není úplně ideální.